Wizyta delegacji niemieckiej w Kolnie oraz odznaczenie Bene Merito dla naszej członkini

Wizyta delegacji niemieckiej w Kolnie oraz odznaczenie Bene Merito dla naszej członkini

W dniach 22-25 czerwca gościła w Kolnie delegacja niemiecka z powiatu Hildburghausen w Turyngii na czele ze starostą powiatu Hildburghausen panem Thomasem Müllerem, któremu towarzyszyli pan Bernd Ahnike,  pan Tim Pechauf, rzecznik prasowy i koordynator prac publicznych starostwa w Hildburghausen oraz państwo Elke i Jarosław Buś.

Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych w Kolnie podsumowany został realizowany od ponad 10 lat polsko-niemiecki projekt „Nigdy więcej wojny – Nie wieder Krieg”. W prace projektowe włączyli się po stronie niemieckiej pan Bernd Ahnicke, który zainicjował przedsięwzięcie, gromadził dokumentację, włączył w działania uczniów Realschule w turyngijskim Heldburgu oraz szukał świadków historii,  państwo Elke i Jarosław Buś – niemiecko-polskie małżeństwo, mieszkające na stałe w niemieckim Heldburgu, zaangażowane w pomoc w tłumaczeniach. Ze strony polskiej projekt realizowała wraz z uczniami pani Urszula Banach – nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Technicznych w Kolnie, członkini Oddziału Łomża PSNJN, dzięki której udało się odnaleźć wiele rodzin osób zaginionych w czasie II wojny światowej.

Wszystko zaczęło się od Bernda Ahnike, emerytowanego pracownika branży budowlanej, badającego od lat zbrodnie popełnione przez Niemców na terenie powiatu Hildburghausen. Największą z nich była masowa egzekucja 20 Polaków w Poppenhausen w maju 1942 roku. Na temat tejże zbrodni pan Ahnike zebrał obszerny materiał źródłowy. Zależało mu jednak, by dotrzeć do świadków zdarzenia oraz rodzin osób, które zostały wówczas zamordowane. Olbrzymiego wsparcia udzieliła mu pani Urszula Banach, z determinacją szukająca wraz ze swoim mężem Robertem Banachem kontaktu z rodzinami pomordowanych, mieszkającymi nie tylko w Polsce, lecz także w Czechach, Francji czy w Ukrainie. Liczne wyjazdy po Polsce w poszukiwaniu rodzin, kontaktowanie się z władzami samorządowymi, sołtysami, mieszkańcami różnych miejscowości  zaowocowały dotarciem do większości rodzin, jak także udało się odnaleźć żyjącego jeszcze świadka zbrodni, mieszkającego we Francji 94-letniego Kazimierza Grzybowskiego. Dzięki staraniom organizatorów projektu w KL Buchenwald powstała wystawa „Mord zur Abschreckung”. Ponadto wydano publikację „Buchenwald – Ausgrenzung und Gewalt 1937- 1945” (pol. „Wykluczenie i przemoc w latach 1937-1945). Delegacja niemiecka wraz z uczniami w ramach projektu podczas wizyty w Polsce odwiedziła miejsca pamięci narodowej w  okolicach Kolna, m. in. cmentarz leśny w Jeziorku pod Łomżą, w którym w 1942 roku zostało zamordowanych około 60 pensjonariuszy domu opieki w Pieńkach Borowych, a rok później podobną ilość więźniów politycznych z więzienia w Łomży, działający w latach 1941-1944 obóz przejściowy w Boguszach-Prostkach dla jeńców wojennych. Jednym z najważniejszych etapów projektu było uroczyste odsłonięcie tablic z nazwiskami ofiar w obecności pana Kazimierza Grzybowskiego oraz członków rodzin pomordowanych w 2014 r w lesie pod Poppenhausen.

Wsparcia merytorycznego i finansowego w projekcie udzieliły Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (niem. Deutsch-Polnisches Jugendwerk) oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (niem. Stiftung für die deutsch-polnische Zusammenarbeit). W efekcie współpracy powstały nagrane przez uczniów filmy – „Zbrodnia i kara” oraz wywiady ze świadkami historii. Pani Urszula Banach udzieliła też wywiadu na temat projektu dla Telewizji Trwam.

11 maja 2023 r. podczas obchodów rocznicy egzekucji pani Banach i pan Ahnicke na wniosek konsula polskiego w Berlinie Marcina Króla otrzymali przyznane przez Ministra Spraw Zagranicznych, profesora Zbigniewa Rau odznaczenie Bene Merito za szczególne działania wzmacniające pozycję Polski i Polaków na arenie międzynarodowej za szereg prac, które przyczyniły się do imiennego upamiętnienia polskich ofiar zbrodni dokonanych w czasie II wojny światowej. Uroczystość wręczenia odbyła się w lesie pod Poppenhausen, a dekoracji dokonał pan Dariusz Pawłoś, Ambasador Polski w Niemczech.

Czerwcowa wizyta delegacji niemieckiej w Kolnie nie jest zwieńczeniem dzieła, lecz zalążkiem kolejnych działań polsko-niemieckich. Wspólne spotkanie władz samorządowych z Kolna – starosty kolneńskiego pana Tadeusza Klamy, wicestarosty kolneńskiego pana Karola Pieloszczyka ze starostą Hildburghausen, panem Thomasem Müllerem oraz wyjazd integracyjny do Mikołajek gości z Niemiec z polskimi organizatorami wizyty  – panią Urszulą Banach, jej mężem Robertem, jak także Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie – pana Eugeniusza Gromadzkiego, w którym wzięły również udział zaproszone przez panią Urszulę Banach prezeski Oddziału Łomża pani Iwona Czaplicka i pani Ewa Korytkowska – opowiadanie o swoim regionie, dyskusje o trudnych dziejach polsko-niemieckich, wymiana doświadczeń, rozmowy o podjęciu partnerstwa, zainicjowaniu nowych projektów i wymian uczniowskich stały się z pewnością przyczynkiem do podjęcia kolejnych kroków na rzecz zbliżenia polsko-niemieckiego.

Więcej o projekcie „Nigdy więcej wojny – Nie wieder Krieg” można przeczytać na polskich i niemieckich stronach internetowych:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Egzekucja_wi%C4%99%C5%BAni%C3%B3w_KL_Buchenwald_w_Poppenhausen

https://pepe-tv.eu/uroczystosci-w-rocznice-zbrodni-w-poppenhausen/

https://wydarzenia.interia.pl/historia/news-zbrodnia-w-poppenhausen-musicie-na-to-patrzec-cz-1,nId,1407402

http://www.tenhumbergreinhard.de/05aaff9c6f0a4030c/05aaff9dd00753c01/05aaff9fd910cd201.html

https://www.evangelisch.de/inhalte/126844/28-08-2015/die-toten-von-poppenhausen

https://lag-buchenwald.vvn-bda.de/2014/11/04/hinrichtung-in-poppenhausen/

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wręczenia odznaczenia oraz wizyty delegacji z powiatu Hildburghausen w Kolnie.

Wręczenie odznaczenia Bene Merito pani Urszuli Banach w maju 2023 r. w Poppenhausen

Uroczyste zakończenie roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych w Kolnie

Źródło: kolniak24

Wyjazd delegacji niemieckiej i polskiej do Mikołajek

Comments are closed.