Germanistenabendgespräche europaweit
Nie zatrzymujemy się w działaniu. Nie tylko szkoleniami, projektami, konkursami żyją nauczyciele j. niemieckiego w naszym regionie. W końcu zrobiliśmy też coś dla siebie i własnego rozwoju. Z inicjatywy naszej pani prezes w październiku 2023 r. rozpoczęliśmy cykl spotkań online z osobami z niemieckiego obszaru językowego, oczywiście w języku niemieckim pt. Germanistenabendgespräche europaweit. Wśród uczestników spotkań znaleźli się nauczyciele nie tylko z Polski, ale również ze Słowenii i Chorwacji.
Cele spotkań:
- umożliwienie nauczycielom j. niemieckiego realnej komunikacji w języku niemieckiego z innymi nauczycielami oraz rodzimymi użytkownikami języka niemieckiego
- rozwijanie umiejętności językowych nauczycieli
- wymiana doświadczeń w zakresie szeroko rozumianej dydaktyki oraz nauczania języka niemieckiego
Pierwsze spotkanie odbyło się 27 października 2023 r., a gościła u nas pani Danuta Beutler – nauczycielka wychowania fizycznego w Ganztagschule Gutenberg w Wolmierstedt pod Magdeburgiem. Nasze rozmowy oscylowały wokół statutu nauczyciela w różnych krajach europejskich. Mieliśmy okazję do porównania znaczenia naszego zawodu w różnych systemach edukacji. Ponadto pani Beutler opowiedziała nam o swojej ścieżce rozwoju zawodowego – o drodze nauczycielskiej z Polski do Niemiec. Spotkanie zakończyło wystąpienie pani Diany Tabar z Chorwacji, która wtajemniczyła nas w możliwości stosowania chatu GPT na lekcjach języków obcych.
Kolejne dyskusje toczyliśmy 24 listopada 2023 r., tym razem naszym gościem był pan Jan Kleinichen z Gymnasium Neu Wulmstorf – historyk, nauczyciel języka niemieckiego jako ojczystego. Tym razem nasze rozmowy dotyczyły systemów edukacji w Europie, egzaminów zewnętrznych, oceniania szkolnego oraz prac domowych.
Na trzecie spotkanie 26 stycznia 2024 r. zaprosiliśmy panią dr Elke Buś – przewodniczącą Związku Historycznego Miasta Heldburg w Turyngii. Pani Buś odpowiadała na nasze pytania związane z życiem codziennym w Niemczech – rozmawialiśmy o życiu zawodowym i prywatnym Niemców, sprawach związanych z mieszkaniem, ale też szkołą, polityką czy ochroną środowiska.
Wszystkie spotkania moderowane były przez naszą panią prezes, a aktywny udział w rozmowach wzięli udział nauczyciele z Oddziału Łomża i Koła Ostrołęka PSNJN.
Składamy serdeczne podziękowania naszym gościom za wspaniałe rozmowy w języku niemieckim.
Dzięki tym spotkaniom udoskonaliliśmy swoje umiejętności językowe oraz poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat niemieckiej kultury, systemów edukacji, możliwościach zastosowania nowych mediów na lekcjach. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń pedagogicznych oraz zdobycia nowych pomysłów na nasze lekcje. Ale nie tylko. Tylko autentyczna komunikacja w języku niemieckim, której właśnie mogliśmy doświadczyć, sprawia, że czujemy się pewniej w prowadzeniu lekcji, co przełoży się zapewne na lepsze efekty edukacyjne u naszych uczniów.
Już dziś wiemy, że nasze spotkania będą kontynuowane w przyszłym roku.
Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć ze spotkań: