Wizyta Oddziału Łomża PSNJN w magicznym Wiedniu

Wizyta Oddziału Łomża PSNJN w magicznym Wiedniu

W ostatnich dniach przed Świętami Bożego Narodzenia grupa członków Oddziału Łomża PSNJN wraz ze swoimi rodzinami miała przyjemność wyruszyć w podróż do jednego z najbardziej malowniczych miast świata – Wiednia. Cel podróży nie był przypadkowy – chcieliśmy zanurzyć się w atmosferę przedświątecznej magii i uczestniczyć w słynnych Jarmarkach Wiedeńskich, które słyną z uroku, tradycji i niepowtarzalnej atmosfery.

Zwiedzanie zaczęliśmy od największych atrakcji architektonicznych miasta: budowanego na wzór francuskich katedr gotyckich Kościoła Wotywnego, Wiedeńskiej Opery Narodowej, Muzeum Albertiny – pałacu dynastii Habsburgów z kolekcjami dzieł mistrzów. Odwiedziliśmy Hofburg – dawną zimową rezydencję Habsburgów, gdzie aktualnie urzęduje Alexander van der Bellen – prezydent Austrii. Przeszliśmy najbogatszą ulicą Wiednia z butikami Karla Lagerfeld’a, Tommy Hilfigera, czy Michaela Korsa. Zatrzymaliśmy się przy barokowym symbolu epidemii dżumy – Kolumnie Morowej, aby przejść pod Katedrę Św. Szczepana.

Pierwszego dnia naszej wizyty w Wiedniu, gdy słońce już chyliło się ku zachodowi, udaliśmy się na plac przed Ratuszem, gdzie rozciągał się jeden z najbardziej rozpoznawalnych jarmarków świątecznych. Choinki zdobione lampkami, aromatyczne przysmaki i dźwięki świątecznych melodii tworzyły niesamowitą scenerię. Mieliśmy okazję przemierzyć kolorowe stragany, bogato zdobione ozdoby świąteczne i próbować geröstete Maronen, Brezel, jak także tradycyjnych austriackich potraw, takich jak Kaiserschmarrn czy Würstchen.

Wracając na miejsce zbiórki bulwarem Ringstraße przeszliśmy obok Wiedeńskiego Uniwersytetu, Ratusza, Burgtheater, Parlamentu, Placu Marii Teresy z pomnikiem cesarzowej Marii Teresy i dwóch bliźniaczych budynków Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Historii Sztuki.

Następnego dnia nasza grupa zdecydowała się na wizytę na jarmarku przy Zamku Schönbrunn. Atmosfera tego miejsca była równie urocza co na Rynku Starego Miasta, na straganach pojawiły się wyroby rękodzielnicze, ozdoby choinkowe, a aromaty pieczonych migdałów i grzanego wina unosiły się w powietrzu. Niektórzy z nas postanowili zwiedzić zamek, inni przeszli do powozowni, a jeszcze inni mieli okazję do spacerów wokół pałacu.

Dziękujemy pani Jolancie Cwalinie – JC Podróże za organizację wyjazdu, pani Urszuli – naszej pilotce za profesjonalną i rzetelną realizację programu oraz opiekę nad nami. Dziękujemy również panu Michałowi i panu Łukaszowi – naszym kierowcom, dzięki którym czuliśmy się bezpiecznie i komfortowo przez całą trasę.

Wiedeń nie tylko nas zachwycił swoją historią i sztuką, ale także stał się miejscem, gdzie nasi członkowie poznali się lepiej, zacieśnili więzi, wymienili się pomysłami i zdobywali inspiracje. Wyjazd odbył się w miłej i spokojnej atmosferze. Wszyscy wróciliśmy usatysfakcjonowani i gotowi na kolejną wycieczkę za rok, tym razem na jarmark świąteczny do Drezna.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć:

 

 

 

Comments are closed.