MEIN ABENTEUER IN DEUTSCHLAND 26.03.2022

MEIN ABENTEUER IN DEUTSCHLAND 26.03.2022

Sobotnie przedpołudnie zgromadziło prawie 80 uczennic i uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Łomży, Ostrowi Mazowieckiej, Kolna, Ostrołęki, Nowogrodu i Białegostoku na wirtualnym spotkaniu „Mein Abenteuer in Deutschland”. O swojej przygodzie w Niemczech opowiadali Arkadiusz Modzelewski – stypendysta DAAD, absolwent Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej, specjalista od „data science” oraz Nikodem Seck i Jakub Kołak – uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży z bogatym doświadczeniem edukacyjnym w niemieckich szkołach. Nikodem ukończył bowiem Waldorfschule Dinslaken, a Kuba uczęszczał do Gymnasium Köln Pesch i Realschule. Spotkanie obfitowało w niezliczone informacje o możliwościach studiowania i nauki w Niemczech. Nie zabrakło osobistych refleksji na temat polskiego i niemieckiego modelu kształcenia, wskazań wad i zalet obu systemów oraz elementów, które mogłyby być z przeniesione z niemieckiego systemu nauki do Polski. Dla uczniów szczególnie ważne okazały się wskazówki, jak uczyć się języków obcych w warunkach pozaszkolnych, a dla nauczycieli przemyślenia młodych prelegentów na temat jakości nauczania.

Spotkanie było jedną z inicjatyw Oddziału Łomża PSNJN oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży, promujących naukę j. niemieckiego. Mamy nadzieję, że wśród uczestników znajdą się uczniowie, którzy od dziś nie będą traktować nauki języków obcych jako przymusu, lecz jako inwestycję w swoją przyszłość.

Okazuje się, że spotkanie uczniów z osobami w podobnym wieku, które opowiadają o swoich niezwykłych doświadczeniach, jest bardzo motywujące. Oto komentarze uczniów:

„Było super, pokazali nam plusy niemieckich szkół i zachęcili do nauki, ich szkoły wydają się bardzo ciekawe. Jeśli będą kolejne takie spotkania, to jesteśmy chętni.”
„Bardzo mi się podobało i z chęcią słuchałam oraz oglądałam prezentację.”
„Bardzo podobało mi się te spotkanie. Chłopcy bardzo fajnie i przyjemnie przekazali wiedzę. Z miłą chęcią słuchałam tego co mówią”
„Moim zdaniem to spotkanie było bardzo inspirujące, dowiedziałem się kilku nowych metod, jak łatwo nauczyć się języków obcych. Dodatkowo poznałem, jak wygląda system szkolnictwa w Niemczech. Jednym słowem było super.”
„Mogę przyznać ze bardzo mi się podobało, bardzo dużo się dowiedziałam i przyznaje ze było warto.”
„Podobało mi się, zdecydowanie, wszystko było opowiedziane w prosty i zrozumiały sposób, ciekawe i dobrze zrobione prezentacje. Można było się dużo dowiedzieć.”
oraz nauczycieli:
„Moi uczniowie są zachwyceni 🇩🇪😊😊😊 proszę pani…trzeba się uczyć tego niemieckiego 😍😍🇩🇪 🇩🇪 ciekawe spotkanie….cenne wskazówki… Uczniowie podziwiali odwagę za naukę na obczyźnie.”
„Wspaniałe spotkanie. Nie można było oderwać się od komputera. Chłopcy przekazali informacje, których nawet my nauczyciele nie znamy.”
„Informacje z pierwszej ręki. Inaczej odbierane przez uczniów niż zwykłe lekcje z nauczycielem.”
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii:

 

 

Comments are closed.