Konferencja PNWM i CEN w Łomży „Co i jak wspiera Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży?”

Konferencja PNWM i CEN w Łomży „Co i jak wspiera Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży?”

4 listopada członkowie Oddziału Łomża PSNJN wzięli udział w konferencji organizowanej we współpracy Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży pt. „Co i jak wspiera Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży? Przykłady dobrych praktyk projektów wymiany polsko-niemieckiej.”

W ramach szkolenia pani Dominika Gaik z referatu wspierania wymian polsko-niemieckich PNWM poprowadziła konsultacje tematyczne dotyczące różnorodnych form dotacji do projektów – od międzynarodowych spotkań młodzieży, poprzez praktyki zawodowe, hospitacje aż po publikacje, wystawy, koncerty lub filmy, a także o możliwościach dofinansowania wymiany indywidualnej #2amongmillions dla byłych uczestników wymian.

Natomiast doświadczeni koordynatorzy projektów wymiany polsko-niemieckiej podzielili się swoimi doświadczeniami, wrażeniami i emocjami, sukcesami i trudnościami związanymi z realizacją spotkań młodzieży z Polski i z Niemiec.

W bieżącym roku kalendarzowym nasze członkinie z koleżankami i kolegami z Niemiec zorganizowały 3 projekty. Pierwszy z nich pt. „Postawy młodych ludzi wobec totalitaryzmów w czasach wojny i obecnie” realizowany był w czerwcu w Polsce przez Zespół Szkół Technicznych w Kolnie i Ganztagsschule Wolmirstedt, a kolejny pt. „Kulturelle Vielfalt und Gemeinsamkeiten” również we współpracy obu szkół odbył się we wrześniu w Niemczech. O swoich doświadczeniach opowiedziały p. Urszula Banach – członkini Zarządu Oddziału Łomża realizująca projekty jako przedstawicielka polskiej strony oraz p. Danuta Beutler – przedstawicielka szkoły niemieckiej. Rok temu współpraca nawiązała się również między Zespołem Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży i Gymnasium Neu Wulmstorf, czego efektem był projekt realizowany we wrześniu w Polsce „Śladami Jadwigi Ankiewicz”.  O tej inicjatywnie podczas konferencji relację zdawali p. Iwona Czaplicka, p. Ewa Korytkowska – prezeski naszego oddziału oraz p. Jan Kleinichen ze szkoły niemieckiej. Wszystkie 3 projekty były współfinansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, za co serdecznie dziękujemy.

Mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować uczestników do podjęcia się wyzwania i organizacji wymian w kolejnych szkołach naszego regionu.

Wir bedanken uns bei unseren Kolleginnen und Kollegen aus Deutschland für die Zusammenarbeit, die wertvollen Berichte über die Austauschprojekte während der Konferenz und die Bereitschaft, weitere gemeinsame Herausforderungen anzunehmen.

 

Comments are closed.